Wpływ snu dziecka na jego rozwój


Wpływ snu dziecka na jego rozwój

Zapewne każdy rodzic zdaje sobie sprawę z tego, że pierwsze miesiące życia dziecka są dla niego najważniejsze pod względem rozwoju. To właśnie w tym czasie pociecha musi na dobre zapomnieć o warunkach panujących w brzuchu mamy i przystosować się do nowego funkcjonowania. Dowiedziono także, iż na wspomniany rozwój niewątpliwie wpływa sen niemowlaka.

Sen dla dziecka w wieku do 1 roku jest sprawą szczególnie ważną, ponieważ aż połowa ich życia polega na spaniu. Oczywiście, wraz z czasem zapotrzebowanie na sen odrobinę maleje. Można więc łatwo zauważyć, że w pierwszych miesiącach od narodzin sen znacznie wpływa na rozwój.

Sen niemowlaka jest przede wszystkim czasem odpoczynku, a także regeneracji. W tym czasie jego organizm wykonuje wiele ważnych działań, takich jak na przykład rozwój gospodarki hormonalnej. To dzięki produkowanym w czasie snu hormonom dzieci rosną. Poprawia się także pamięć, a narządy wewnętrzne odnawiają się i rozwijają. Do tego dochodzi fakt, że mózg przetwarza i utrwala informacje zdobyte przez malca podczas dnia.

Dowiedziono, że dzieci posiadające problemy ze snem gorzej zapamiętują i mają kłopoty z koncentracją. Ucierpieć może na tym także koordynacja ruchowa, która prowadzi do większej ilości upadków, przypadkowych zranień. Należy dodać, że dobry sen dla dziecka jest wskazany również ze względu na mniejsze ryzyko powstania otyłości.

Szumiś Simon mechanizm szumiący

6023d67c9ae09b7233c0cbdb3f002c65

Fazy snu niemowlaka

Wyróżnia się trzy etapy snu dziecka. Pierwsza faza, czyli czuwanie, tak naprawdę nie dotyczy samego snu, ponieważ pociecha nie śpi. Zamiast tego jest spokojna i nie rusza ciałem. Może odbierać bodźce zewnętrzne, takie jak hałasy. Druga faza to sen aktywny, kiedy maluch próbuje nieświadomie znaleźć dogodną pozycję, to właśnie wtedy dochodzi do wiercenia się, ruszania gałkami ocznymi, posapywania. Nie wolno w tym czasie przeszkadzać dziecku, ponieważ można je przypadkowo wybudzić. Ostatnią, trzecią fazą jest sen głęboki. Podczas niej pociecha jest już ustawiona w najbardziej dogodnej pozycji i śpi spokojnie, oddychając regularnie.

Miś Szumiś – czyli co zrobić, jak dziecko nie może spać?

W takim wypadku warto dowiedzieć się, jak działa biały szum, ponieważ może okazać się skuteczną bronią na płacz i zdenerwowanie pociechy przed snem. Jest to charakterystyczny rodzaj akustycznego szumu o płaskim widmie, co oznacza, że każda częstotliwość jest tak samo głośna. Może kojarzyć się z odgłosem zepsutego radia, suszarki itd. Ten dźwięk przypomina maluchowi o warunkach, które panowały w brzuchu mamy, gdzie cały czas słyszał szum krążącej krwi itd. Dzięki temu niemowlę znacznie szybciej się uspokaja i ma zdrowszy sen.

Szumisie to maskotki wyposażone w mechanizm szumiący, które są niezwykle popularne u dzisiejszych rodziców. Wszystko jest związane ze skutecznością stosowania oraz ciekawymi funkcjami, takimi jak np. wyciszenie się po 60 minutach. Wart uwagi jest też czujnik snu, który sprawia, że zabawka włącza się w momencie obudzenia się dziecka.